بازار آهن شاد آباد بلوار طاووس مجتمع 17 شهریور بلوک B دال طبقه همکف-پلاک229
اینماد بازاراتصالات
اتصالات جوشی چیست
کارشناس ایران سایت
/ دسته ها: وبلاگ

اتصالات جوشی چیست

اتصالات جوشی یکی از قطعاتی است که در لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد. این اتصالات برای سایزهای بزرگ تر از دو اینچ مورد استفاده قرار نمی گیرند. اتصالات جوشی را به گونه ای طراحی می کنند که در محل مورد نظر با استفاده از جوشکاری به لوله، متصل شود. از این قطعات در لوله کشی های گوناگون برای موارد مختلفی مانند: تغییر سایز لوله، انشعاب گیری، تغییر جهت لوله، مسدود کردن مسیر لوله استفاده می شود. اتصالات جوشی در لوله کشی هایی با اهداف گوناگون صورت می گیرد. لوله کشی هایی برای عبور و انتقال سیالاتی مانند: گاز، بخار، نفت، گاز و محصولات شیمیایی صورت می گیرد. البته انتقال سیالات بخشی از این سیستم و اهداف محسوب می شود. اگر می خواهید درباره این اتصالات آگاهی های بیشتری کسب کنید با ما تا انتهای مقاله همراه شوید. اگر قصد خرید لوله و اتصالات پلیمری نیک بسپار را دارید ، می توانید از طریق وب سایت بازار اتصالات درخواست خود را ثبت نمایید و از قیمت لوله یکسر سوکت و لوله دوسر سوکت مطلع شوید.

اتصالات جوشی چیست

 

اتصالات جوشی

اتصالات جوشکاری به اتصالاتی گفته می شود که به صورت یک تکه هستند و با متریال مختلفی مانند فولاد، استیل و آهن تولید می شوند. اتصالات جوشی باید از جهات مختلفی با لوله ها مطابقت داشته باشند. متریال و آلیاژ آنها یکی از این موارد است. باید بین متریال لوله و اتصالات آن هماهنگی ایجاد شود. برای نمونه اتصالاتی که دارای استاندارد ASTM A403 WP304 است با لوله ای با استاندارد ASTM A312 T304 مطابقت دارد وگرنه بین این قطعات ناهماهنگی به وجود آمده و در هنگام استفاده ممکن است، خساراتی را به همراه آورد. مورد دیگری که باید بین لوله و اتصالات آن هماهنگی ایجاد شود، ابعاد آنها است. یعنی مثلا یک اتصال 6 اینچی رده 40 فقط با لوله 6 اینچی رده 40 مطابقت دارد.
 

اتصالات جوشی

 

آیا اتصالات جوشی نسبت به سایر اتصالات بهتر است؟

شاید برای برخی از مصرف کنندگان این سوال مطرح شده باشد که آیا تفاوتی بین اتصالات جوشی و اتصالات دیگر است و اگر اختلافی بین اتصالات وجود دارد، برتری با کدام نوع است. در این بخش به این سوالات پاسخ می دهیم.

مزایای اتصالات جوشی در مقایسه با سایر اتصالات


در این میان اتصالات جوشی در مقایسه با سایر اتصالات، دارای مزایایی است که قصد داریم تا در این بخش به آن ها اشاره کنیم.
1.    اتصالات از طریق جوشکاری، اتصالی ایمن و قوی بین لوله و انواع قطعات است.
2.    در اتصالات جوشی به ندرت نشتی به وجود می آید.
3.    قیمت اتصالات جوشی از سایر اتصالات کمتر است؛ زیرا در این نوع اتصال، متریال کمتری مورد استفاده قرار می گیرد.
4.    این اتصالات نیازی به سرویس های دوره ای کوتاه مدت ندارند.
5.    سطح اتصال بین اتصالات جوشی و لوله به صورت یکنواخت است. به همین جهت اتصال با جوشکاری دارای افت فشار و اغتشاشات جریانی حداقلی است.
6.    نصب این اتصال آسان بوده و متریال به کار رفته در آن مرغوب و باکیفیت است.
7.    حمل و نقل در این اتصالات آسان است.
8.    ایمنی بیشتر و هزینه کمتری در اتصالات جوشی نسبت به اتصالات دیگر وجود دارد.
9.    هزینه نصب در این فرآیند اتصال کمتر از سایر اتصالات است.
 

مزایای اتصالات جوشی


در این بخش به تفاوت ها و مزایای اتصال جوشکاری نسبت به سایر اتصالات صحبت کردیم. در بخش بعدی به امتیازات این اتصال با اتصال فلنجی می پردازیم.  

امتیازات اتصال جوشی نسبت به اتصال فلنجی

اتصال فلنجی به اتصالی گفته می شود که لوله و تجهیزات آن به وسیله پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند. یعنی در این اتصال خبری از جوشکاری نیست. بعضی از امتیازات اتصال با جوشکاری با اتصالات فلنجی عبارتند از
•    متریال استفاده شده در اتصال فلنجی در حدود 10 تا 75 درصد بیشتر از اتصال جوشکاری است. بنابراین اتصال جوشی هزینه کمتری را بر عهده مصرف کننده قرار می دهد.
•    آزادی عمل در اتصال جوشکاری بیشتر از انواع اتصالات دیگر است. به عبارتی در این نوع هر گونه طراحی در اتصالات وجود داشته و به این وسیله می توان فضای کمتری را اشغال کرد. فشردگی و استحکام بیشتری در این اتصال وجود دارد.  
•    سیالات در اتصال جوشی به صورت بهینه تری انتقال می یابند. در مسیر سیالات این لوله ها ناهماهنگی وجود نداشته و اختلالی ایجاد نمی شود. در این نوع اتصال، اصطکاک کمتری به وجود آمده و افت فشار به حداقل رسیده است.
•    در اتصال فلنجی، کلیه اتصالات تجهیزات و لوله ها توسط پیچ و مهره انجام می شود و به همین جهت از نظر قدرت اتصال در درجه پایین تری نسبت به اتصال جوشی قرار می گیرد.
 

امتیازات اتصال جوشی نسبت به اتصال فلنجی

 

کاربرد اتصال جوشکاری در صنایع گوناگون

اتصال جوشی در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی از این اتصالات در تولید، مصرف و انتقال گاز، مواد شیمیایی و گازها، استفاده می شود. کاربرد این اتصال در صنایع مختلفی از قبیل
•    در صنایع دارویی و بیوتکنولوژی
•    در صنایع تولید پلاستیک
•    اتصال جوشکاری مانند اتصالات فلنجی و کلمپی در سیستم های آتش نشانی مراکز تجاری وجود دارد.
•    در صنایع غذایی و همینطور آشامیدنی ها نیز از اتصال جوشی استفاده می شود. در این صنعت برای نگهداری غذاهای منجمد در دمای معین، نگهداری محصولات غذایی، صنایع نوشیدنی، دستگاه های آب شیرین کن (همان دستگاه هایی هستند که آب دریا را به آب شیرین تبدیل می کنند) از این اتصالات استفاده می شود.
•    در صنایع تولید مواد ساختمانی
•    در صنعت ساختمان سازی نیز از این نوع اتصالات استفاده می شود. اتصالات موتورخانه، در کنار لوله های مانیسمان (در بخش بعدی درباره آنها صحبت می کنیم) و لوله های سیاه درزدار از نوع جوشی است.
•    اتصالات جوشکاری در صنایعی که مرتبط به مصرف انرژی است، کاربرد دارد. در بخش اکتشاف و تولید، پالایش محصولات، توزیع و فروش، خطوط انتقال و ذخیره صنایع نفت و گاز، از این اتصالات استفاده می شود. سوخت نیروگاه هایی که فسیلی بوده و یا نیروگاه های هسته ای نیز شامل استفاده از اتصال جوشی می شوند.
•    در صنایع تولید کاغذ و خمیر کاغذ
به کاربرد اتصالات جوشکاری در صنایع مختلف پرداختیم. در بخش بعدی به انواع این اتصال اشاره می کنیم.  
 

انواع اتصال جوشکاری کدام است؟

به طور کلی شش نوع اتصال جوشی وجود دارد که از این قرارند:
1.    زانویی 45 درجه جوشی را در مواقعی مورد استفاده قرار می دهند که نیاز به تغییر مسیر لوله است. در این اتصال از انحراف 45 درجه استفاده می کنند.
2.    زانویی 90 درجه نیز برای مکان هایی است که نیاز به تغییر مسیر لوله با زاویه 90 درجه وجود دارد.
3.    سه راهی جوشی که متداول ترین نمونه اتصال است، برای ایجاد انشعابات مساوی و غیر مساوی به کار می رود. از این سه راهی برای چرخش لوله با استفاده از جوشکاری دو طرفه استفاده می شود.  
4.    کپ جوشی برای انسداد خط لوله استفاده می شود. این کپ ها به سه نوع کاسه ای، گود و تخت یا پولکی تقسیم بندی می شوند.
5.    سردنده جوشی برای متصل کردن اتصالات جوشی به رزوه ای مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع سردنده جوشی به عنوان رابط عمل می کند.
6.    تبدیل جوشی به عنوان رابطی برای تغییر در سایز لوله هاست. هنگامی که دو لوله با سایزهای مختلف به هم متصل می شوند، باید از این تبدیل استفاده کرد. این تبدیل ها به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از: تبدیل هم مرکز و غیر هم مرکز.
 

تبدیل جوشی

آشنایی با اتصال مانیسمان جوشی

اتصالات جوشی مانیسمان از لوله مانیسمان ساخته می شوند. لوله های مانیسمان توسط فشار و گرما به اشکال مختلف زانویی مانند تبدیل می شوند. در این اتصالات درز جوش وجود نداشته و از این ویژگی برای انتقال سیالات مختلف در شرایط اضطراری مانند دما و فشار بالا استفاده می شود. در اتصالات مانیسمان به دلیل اینکه درزی وجود ندارد، اختلال و ریسک کمتری در انتقال سیالات است. در نوع معمولی اتصالات جوشکاری معمولا یک یا چند درز جوش وجود دارد که این تعداد به سایز، شکل و روش تولید بستگی دارد.
جمع بندی
اتصالات جوشی به صورت یک دست و با آلیاژهای مختلفی ساخته می شوند. این اتصال ها برای موارد گوناگونی مانند تغییر سایز لوله، تغییر مسیر لوله، مسدود کردن لوله، انشعاب گیری به کار می رود. لوله ها و اتصالات جوشکاری باید از نظر متریال و استانداردها با هم مطابقت داشته باشند. اتصال جوشکاری دارای مزایای متعددی است مانند: قیمت کمتر و مرغوبیت بالاتر مواد اولیه. هزینه نصب کمتر و ایمنی بیشتر، حمل و نقل آسان، نصب آسان، افت فشار ناچیز، عدم نشتی، عدم نیاز به سرویس دوره ای کوتاه مدت، از مزایای دیگر این اتصال است.
اتصال های جوشکاری دارای انواع مختلفی نیز هستند که عبارتند از: سه راهی جوشی، زانویی 90 درجه، زانویی 45 درجه، تبدیل جوشی، کپ جوشی، سردنده جوشی. هر کدام از این قطعات به منظورهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. اتصال جوشی در صنایع گوناگونی کاربرد دارد. صنایع غذایی، صنایع تولید پلاستیک، صنایع ساختمان سازی و صنایع مواد ساختمانی برخی از صنایعی است که از این نوع قطعات استفاده می کنند.  

علاقه مندان جهت اطلاع از لوله گاز سپاهان و شیر خودکار یورک  به صفحه مربوطه مراجعه فرمایید وکسانی که نیاز دارند درباره شیر گازی و شیرآلات کسری مطالعه داشته باشند از طریق بلاگ سایت مراجعه کنند برای اشنایی با لوله و اتصالات فاضلاب بر روی لینک کلیک کنید. بازار اتصالات از شیر فلکه سیم پشتیبانی میکند.اتصال گالوانیزه مک و پلیمر یاس واتصالات برزیلی از دیگرمحصولات ماست.

 

 

1235 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

انتخابگر پوسته

طراحی سایت و پشتیبانی: ایران سایت