بازار آهن شاد آباد بلوار طاووس مجتمع 17 شهریور بلوک B دال طبقه همکف-پلاک229
اینماد بازاراتصالات
Anonym
/ دسته ها: لندینگ

شیر خودکار یورک

شیر خودکار یا شیر یکطرفه یکی از تجهیزات مفید و ضروری در لوله کشی های آب ساختمانی است که با نصب آنها عبور سیالات به یک سمت جریان می یابد. یکی از این شیرآلات با کیفیت که کاربردهای فراوانی دارد، شیر خودکار یورک است. شرکت ایتالیایی یورک که یکی از بهترین تولید کنندگان شیرآلات جهان است محصولات مختلفی را به سراسر دنیا صادر می کند و یکی از بازارهای خوب تولیدات یورک کشور ایران است. یکی دیگر از تجهیزات مهم و ضروری برای لوله کشی آب ساختمان ها شیر خودکار یورک می باشد که به وسیله نصب این شیر سیالات به سمت دیگری جریان پیدا می کنند. این شیر های خودکار توسط یک شرکت ایتالیایی تولید می شود و جز بهترین برندهای تولید کننده شیرالات محسوب می شوند.  محصولات دیگر کمپانی یورک نظیر: پنج راه مخصوص پمپ و مخزن، شیر رادیاتور رفت و شیر رادیاتور برگشت نیز در تأسیسات و لوله کشی ها کاربرد فراوانی دارد. در این مقاله می خواهیم درباره خصوصیات و ویژگی های شیرهای خودکار به خصوص شیرآلات کمپانی یورک صحبت کنیم. 

Image

شیر خودکار چیست ؟

شیر خودکار و شیر گازی امین یکی از قطعاتی است که در سیستم های لوله کشی سیالات مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از والوها (Valves) موجب عبور یکطرفه سیالات می شوند. یکی از کاربردهای اصلی شیرهای خودکار، نصب آنها در مسیر پمپ آب است. به طور معمول آب با یک فشار مشخص از مسیر لوله عبور می کند. اما در مواردی نصب پمپ لازم است که موجب افزایش فشار آب شود. اگر آب با فشار بالا وارد لوله ها شود و شیر خودکار در مسیر آن نباشد، پمپ دائما و بدون ضرورت روشن می شود. 
اما وجود شیر خودکار یورک در مسیر سبب می شود که جریان آب یکطرفه شود و پس از پمپاژ وارد شبکه لوله کشی نمی شود. شیر خودکار یکطرفه موجب یکطرفه شدن جریان آب و سلامت سیستم لوله کشی و پمپ شود. این قطعات پرکاربرد بر اساس کارکرد، جنس بدنه، نوع سیال و غیره به انواع مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه به آنها می پردازیم.

شیر خودکار یورک

شیر خودکار یورک نوعی از شیرهای یکطرفه است که در صنعت لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد این نوع محصولات به گونه ای است که سیالات صرفا از یک طرف می توانند در مسیر لوله جریان داشته باشند. این شیرها را در خطوطی که برگشت سیالات ضرر و خطر احتمالی برای سیستم به همراه دارد به کار می برند. در این مطلب به جهت اهمیت شیرهای یکطرفه در سیستم های لوله کشی قصد داریم درباره این شیرها و موضوعات پیرامون آنها با شما صحبت کنیم. 

کاربرد شیر خودکار یورک 

یکی از کاربردهایی که دارد استفاده از این نوع شیرها استفاده در مسیر پمپ های آب می باشد تا باعث شود فشار آب بیشتر شود. اگر شیر خودکار در مسیر آب پمپ های آب نباشد اب زمانی که با فشار وارد لوله ها شود باعث می شود که پمپ آب دائما روشن باشد و دفعات متعدد خاموش و‌ روشن شود و بعد از مدتی خراب شود.  اما داشتن شیر خودکار یورک باعث می شود که جریان آب یکطرفه شود و پس از پمپاژ وارد شبکه لوله کشی نمی شود و به همین منظور باعث می شود که لوله کشی سالم تر بماند. این قطعات پرکاربرد بر اساس کارکرد، جنس بدنه، نوع سیال و غیره به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

آشنایی با عملکرد شیرهای یکطرفه

در سال 1907 میلادی اولین شیر یکطرفه با ساختاری ساده با نام "تسلا" طراحی و ساخته شد. این اختراع به سبب رفع برگشت مایعات در لوله صورت گرفت و از آن پس مورد استقبال قرار گرفت و در صنایع لوله کشی مختلف به کار گرفته شد. این سازه های یکطرفه که به شیرهای غیر قابل برگشت نیز معروف هستند اجازه بازگشت مایعات و گازها را در جهت مخالف نمی دهند و به این ترتیب مسیر جریان فقط به یک طرف صورت می گیرد. این سازه ها برای سیستم هایی که برگشت سیالات برای آنها مضر است به کار می رود. 
شیر خودکار یورک از نظر ساختاری سازه ای برنجی هستند که یک سوپاپ پلاستیکی دارد. این سوپاپ موجب یک سو شدن جریان سیالات می شود. شیرهای یکطرفه یورک بدنه برنجی دارند ولی سوپاپ آنها ترکیبی از پلاستیک و لاستیک است. در این سوپاپ ها فنری تعبیه شده که از جنس استیل مرغوب است. شیرهای خودکار برنجی یورک ساخت کشور ایتالیا است. 
این سازه ها با فشار سیالات عمل می کنند و ابزار دیگری جهت کنترل و عملکرد آنها وجود ندارد. یکی از مزیت های شیرهای غیر قابل برگشت عدم عملکرد آنها تا ورود فشار لازم از طرف سیالات است. یعنی تا فشار به حد لازم نرسد این سازه ها کار خود را شروع نمی کنند و نیازی به یک اپراتور جداگانه نیست.

انواع شیرهای خودکار

شیرهای غیر برگشتی یا خودکار از نظر عملکرد به سه نوع تقسیم می شوند که عبارتند از:  
•    یک نوع آنها به شیر یکطرفه لولایی ویفری معروف است. بدنه این نوع سازه ها ویفری یا بین فلنجی بوده و افت فشار کمی دارند. معمولا در سیستم های تأسیسات از شیرهای لولایی یکطرفه استفاده می کنند زیرا فضای اندکی دارند. دیسک موجود در این سازه ها با حرکت 90 درجه خود و با فشار سیال حرکت می کند. وزن و ابعاد شیرهای غیربرگشتی لولایی کم بوده و تعمیر و نگهداری آنها آسان تر است.  
•    نوع دیگر آنها به شیر یکطرفه سوپاپی شناخته می شوند. شیر خودکار یا چک ولو (Check Valve) سوپاپی از دیسک و فنر تشکیل شده و به طور افقی به سقف شیر متصل می شوند. وقتی فشار سیال به حد لازم می رسد، فنر جمع می شود و دیسک به سمت بالا حرکت می کند و به این ترتیب عبور سیال امکان پذیر می شود.
•    نوع سوم شیرهای چک ولو به شیر غیر برگشتی دریچه ای معروف هستند. در این سازه ها دیسک به طور عمودی و با فشار سیال حرکت می کند. اگر فشار پایین بیاید دیسک به سمت پایین می آید و اجازه عبور سیال را نمی دهد. 

مزایای استفاده از شیر خودکار یورک

مقاومت این شیر های خودکار به گونه ای می باشد که می توانید از آن برای مصارف خانگی مصارف کشاورزی و ... استفاده شود و کاربردهای زیادی دارد. مقاومت این شیرها در برابر سرما و گرما زیاد می باشد و نوعی پلی پروپلین هستند که در برابر نور خورشید نیز مقاومت داشته و باعث می شود رنگ ان نیز تغییر نکند. یکی از کاربردهای که این شیرهای خودکار یورک در سیستم آبیاری دارا است بدون افت فشار بودن آن می باشد زیرا با نصب این قطعات می توان حداقل افت فشار را برای سیستم فراهم کرد.

لیست قیمت شیر خودکار یورک

قیمت شیر خودکار برنجی با برند یورک را می توانید با مراجعه به سایت های معتبر فروش این محصولات مشاهده کنید. قیمت شیر یکطرفه 1 اینچ و سایر شیرها ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند؛ زیرا قیمت شیر خودکار یورک به عوامل مختلفی از جمله سایز آنها بستگی دارد. شما می توانید با مشاهده لیست قیمت شیرهای خودکار یورک از سایت های معتبر فروش شیر مورد نیاز خود را جستجو کرده و آن را انتخاب کنید. پس از انتخاب محصول مورد نظر می توانید آن را به راحتی خریداری کنید و درب منزل تحویل بگیرید. 

نمایندگی شیر خودکار یورک

یکی از راه های خرید شیر خودکار یورک و سایر لوازم آن مراجعه به نمایندگی های معتبر این تجهیزات است. با مراجعه به این نمایندگی ها می توانید شیر یکطرفه برنجی یورک را با قیمت مناسب و ارزان خریداری کنید. کارشناسان فروش در نمایندگی ها نیز راهنمایی های لازم را در جهت خرید مناسب به شما ارائه می دهند. محصولات یورک از کیفیت بالایی برخوردار هستند به گونه ای که خاصیت ضد زنگ زدگی و خوردگی دارند. از ویژگی های دیگر شیرهای غیربرگشتی یورک ضد ساییدگی و ضد پوسیدگی بودن آنها است. 
در سازه های یکطرفه یورک رسوب ایجاد نمی شود و به این ترتیب گرفتگی در آنها رخ نمی دهد. نگهداری این محصولات ارزان است و طول عمر بالایی دارند. 
شیرهای خودکار یورک یکی از سازه های مفید و باکیفیت موجود در بازار هستند. بدنه این محصولات برنجی بوده و سوپاپ آنها از جنس پلاستیکی و لاستیکی است. این شیرها به صورت اتوماتیک و خودکار و با فشار سیالات از بازگشت سیال به سیستم لوله کشی جلوگیری می کند. شیرهای غیر برگشتی به سه نوع تقسیم می شوند که عبارتند از شیرهای خودکار لولایی ویفری، شیرهای یکطرفه دریچه ای و شیرهای غیر برگشت سوپاپی که هر کدام عملکرد متفاوتی دارند. برخی از این شیرها دارای سوپاپ و دیسک هستند و به صورت افقی عمل می کنند و بعضی دیگر به صورت عمودی اجازه عبور سیالات را نمی دهند. مزیت این سازه ها در این است که نیاز به اپراتور یا ابزاری خارجی و جداگانه ندارند و صرفا با فشار سیال عمل می کنند. قیمت شیرهای مذکور به عوامل مختلفی از جمله سایز و متریال آنها بستگی دارد. 
 

شیرهای خودکار به چند نوع تقسیم می شوند؟

چنانچه گفتیم شیرهای یکطرفه را با توجه به اینکه در چه سیستمی به کار می روند یا جنس بدنه و نحوه کارکرد به صورت های گوناگونی طراحی و تولید می کنند. از معروف ترین و پرکاربردترین انواع شیرهای خودکار، شیرهای سوزنی و شیرهای کشویی است اما شیرهای پلیمری نیز یکی از پرمصرف ترین شیرآلات خودکار به شمار می روند که درباره ویژگی های این نوع والوها و کاربردشان در بخش بعدی صحبت می کنیم. 

Image

ویژگی شیرهای یکطرفه پلیمری و کاربرد آنها

یکی از انواع شیرهای یکطرفه، شیرهای پلیمری هستند. این نوع والوها از جنس پلی اتیلن یا پلیمر هستند که در بخش اصلی لوله های پلی اتیلنی و قسمت خروجی سیالات نصب می شوند. نصب این شیرها به آسانی صورت می گیرد و به همین جهت کاربردهای فراوانی در سیستم های لوله کشی مختلف دارند. شیر خودکار یورک از نوع پلیمری در سیستم های لوله کشی بخش های گوناگونی مانند: باغداری، کشاورزی، آبیاری زمین های کشاورزی، باغ ها و پارک های شهری مورد استفاده قرار می گیرد.  
 
یکی از مهمترین مزایای شیرهای یکطرفه، کاربرد آنها در شرایط مختلف بوده که این امر موجب پرکاربرد شدن آنها شده است. سایزهای مختلفی برای این قطعات در نظر گرفته می شود و این تنوع سایز بستگی به نوع کاربرد آنها دارد. این شیرآلات را در سه سایز 2 اینچی، یک اینچی و 2/11 اینچی طراحی می کنند. شما باید بر اساس میزان فشار و همینطور میزان خروجی آب، سایز مورد نظر را انتخاب و خریداری کنید. والوهای یکطرفه بر اساس جنس نیز به دو گروه پلی استال و پلی پروپلین تقسیم می شوند. 
در مورد کاربرد شیرهای خودکار در بخش بعدی صحبت می کنیم.  

ویژگی ها و کاربردهای شیر خودکار یورک

چنانچه گفتیم والوهای یکطرفه به سبب اینکه به آسانی نصب می شوند و در هر شرایطی مورد استفاده قرار می گیرند، در بخش های مختلفی کاربرد دارند. بخش هایی مانند: مصارف زراعی و کشاورزی و همچنین خانگی. مقاومت این والوها در مقابل سرما و گرما زیاد است. نوع پلی پروپلین آنها در برابر نور خورشید نیز مقاوم است و رنگ آنها نیز تغییر نمی کند. یکی از کاربردهای شیر خودکار یورک در سیستم های آبیاری بدون افت فشار است زیرا با نصب این قطعات می توان حداقل افت فشار را برای سیستم فراهم کرد. 
 
یکی دیگر از کاربردهای این قطعات، نصب آنها جهت یکنواخت سازی فشار آب در هنگام انتقال است. به این ترتیب در میزان مصرف آب نیز صرفه جویی می شود. نصب شیرهای خودکار موجب جلوگیری از نشتی آب و کاهش مصرف آن نیز می شود. مقاومت والوهای اتوماتیک در مقابل خوردگی و پوسیدگی زیاد است و این امر موجب افزایش طول عمر این قطعات می شود. شیر خودکار یورک را باید در قسمت ورودی پمپ و معمولا قبل از مهره ماسوره نصب کرد. 
عملکرد شیرهای یکطرفه در صورتی که در بخش های دیگری نصب شوند، تغییر می کند.  

Image

قیمت شیر خودکار یورک ایتالیا

شیر خودکار برنجی یورک ایتالیا یکی از باکیفیت ترین محصولات موجود در بازار است. این والوها را در سایزهای گوناگونی طراحی و تولید می کنند. جنس بدنه این قطعات کاملا از برنج است. سوپاپ شیرهای یکطرفه یورک را از ترکیب لاستیک و پلاستیک می سازند ولی فنر آن از جنس استیل است. قیمت شیر خودکار یورک بر اساس سایز و مدل آن، متغیر است. جهت اطلاعات بیشتر در مورد قیمت این محصولات باید به سایت های معتبر فروش آنها مراجعه کنید.  

شیر خودکار یا شیر یکطرفه یکی از قطعات مفید و پرکاربرد در لوله کشی های بخش های گوناگون ساختمان است. شرکت یورک ایتالیا یکی از کمپانی هایی بوده که در زمینه تولید شیرآلات برنجی موفقیت های چشمگیری داشته است؛ به طوری که محصولات این شرکت در بازارهای مختلف فروش خوبی دارند. 

علاقه مندان جهت اطلاع از لوله و اتصالات گاز و لوله آب یزد بسپار به صفحه مربوطه مراجعه فرمایید وکسانی که نیاز دارند درباره نیک بسپار و فوم سفید رولی مطالعه داشته باشند از طریق بلاگ سایت مراجعه کنند برای اشنایی با نوار نیاشیمی بر روی لینک کلیک کنید. بازاراتصالات از پلیکا سمنان سیم پشتیبانی میکند. پلی ران سایلنت و لوله پوش فیت وشیر گازی امین از دیگر محصولات ماست.

5778 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
DNN