بازار آهن شاد آباد بلوار طاووس مجتمع 17 شهریور بلوک B دال طبقه همکف-پلاک229
اینماد بازاراتصالات
Anonym
/ دسته ها: لندینگ

شیر فلکه

شیر فلکه وسیله ای است که در مسیر جریان سیالات به جهت کنترل و قطع و وصل جریان آن ها قرار می گیرد. این وسیله در انواع گوناگونی تولید می شود و کاربرد های بسیار مهم و وسیعی در صنایع مختلف دارد. شیر فلکه از جنس های مختلف چدنی یا اتصال فلنجی و برنجی یا اتصال دنده ای ساخته می شوند. با توجه به کاربرد شیر فلکه ها، مقاومت و استحکامی که باید در مقابل فشار سیال داشته باشند و همچنین با توجه به نوع سیال و عدم واکنش فلز چدن با آن، جنس شیر فلکه ها متفاوت است. شیر فلکه معمولا در دو نوع شیر های دروازه ای، کف فلزی و شیر یکطرفه هستند. در ادامه این مطلب به انواع شیر فلکه ها، مزایا و کاربرد هریک از آن ها اشاره خواهیم کرد. اگر قصد خرید لوله و اتصالات پلیمری نیک بسپار را دارید ، می توانید از طریق وب سایت بازار اتصالات درخواست خود را ثبت نمایید و از قیمت لوله یکسر سوکت و لوله دوسر سوکت مطلع شوید.

شیر فلکه

به طور کلی می‌توان گفت شیر فلکه ها ابزار هایی هستند که با توجه به نوع کارکرد و نحوه عمل شیر فلکه ها در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند از مهمترین وظایف شیر فلکه می توان به قطع یا ایجاد جریان سیال در درون لوله های اشاره کرد. لازم به ذکر است که یک شیر فلکه ایده آل شیر فلکه می باشد که سیال را با کمترین مقاومت و همچنین کمترین افت فشار از درون خود عبور می دهد . همچنین در بعضی مواقع برای تنظیم جریان سیال نیز شیر فلکه مورد بهره قرار گرفته می شود که این کار با تغییر مسیر حرکت و با کمی مقاومت انجام می شود و همچنین در بعضی از مواقع از بعضی از شیر فلکه های مخصوص که به طور اتوماتیک باز و بسته می شوند و همچنین از بروز برخی از اتفاق جلوگیری می کنند در صنعت به کار می روند.

شیر فلکه کشویی

از شیر فلکه کشویی برای قطع و وصل جریان استفاده می کنند ساختار شیر فلکه کشویی اینگونه است که دارای فلکه هستند که با چرخش آن به شکل پاد ساعت گرد و همچنین ساعت گرد عمل باز و بست رخ می دهد. اولین مورد استفاده شیر فلکه کشویی دنده ای در برخی از مصارف ساختمانی صنعتی می باشد. همچنین شیر کشویی یک شیر مسدود کننده به حساب می آید که برای دو حالت باز یا بسته مناسب است .لازم به ذکر است که شیر فلکه کشویی دارای یک نشیمنگاه می باشد که زبانه شیر روی این نشیمنگاه قرار می گیرد و همچنین مسیر عبور سیال را سد خواهد کرد. شیر کشویی را می توان به صورت های دستی و مخصوص و یا همچنین به وسیله یک محور باز یا بسته نمود.به طور کلی می‌توان گفت فلک ها ابزارهایی هستند که در صنعت بر اساس موقعیت و همچنین عملکرد های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند.

رنگ شیر فلکه کشویی

نکته مهم و حائز اهمیت این است که در سامانه رنگ آمیزی شیر فلکه ها اصولاً به روش الکترواستاتیکی انجام می‌شود و همچنین به دلیل مقاومت خوب رنگ و همچنین به علت استفاده نکردن از تینر در زمان پاشش رنگ و  استفاده از رنگ های اپوکسی پودری و کوره ای خاصیت رنگ های شیر فلکه کشویی را بسیار بالا برده است لازم به ذکر است که این رنگ ها در درجه حرارت های حدود ۱۸۰ درجه پخته خواهند شد و همچنین ضخامت این رنگ ها نباید کمتر از ۱۵۰ میکرون باشد. انواع دیگری ازرنگ ها و پوشش های حفاظتی شیر فلکه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند به عنوان مثال رنگهای لعابی که در درجه حرارت بسیار زیادی پخته می شوند ولی چون به دلیل گرانی به طور کلی در شرایط عادی مورد استفاده قرار نمی گیرند.

شیر فلکه آب

لازم به ذکر است که بگوییم  به طور کلی شیرهای غیر گازی نیز همانند شیر های گازی هستند و به نوعی شیر توپی محسوب می شوند لذا این نوع شیرها از جنس های متفاوت و گوناگونی ساخته می شوند و یکی از متداول ترین و رایج ترین و همچنین مرسوم ترین جنس های استفاده شده نوع برنجی میباشد. لازم به ذکر است که این نوع شیر ها نیز با یک اهرم ۹۰ درجه عمل باز و بست را انجام می دهند. تنها وجه تفاوتی این شیر ها و شیر های گازی این است که این شیرها فقط برای قطع و وصل کردن جریان آب مورد استفاده قرار می گیرد. از کاربردهای شیر فلکه آب میتوان از استفاده کردن از آنها در شیرهای آتش نشانی و همچنین ورودی منازل در ساختمان ها اشاره کرد.

 شیر فلکه گاز

 به علت عملکرد بسیار سریع از شیر فلکه گاز در باز و بسته کردن شیر استفاده می شود این شیرها هما شیرهای توپی میباشند همچنین لازم به ذکر است این شیر ها بیشترین استفاده را در لوله های گاز دارند و به همین علت در ایران به نام شیر گازی شناخته می شوند. در مورد نحوه عملکرد شیر فلکه گاز می توان اینگونه گفت که یک توپ در داخل بدنه شیر و در سر سیال جای گرفته است و از عبور جریان سیال جلوگیری به عمل می آورد و همچنین اگر چه روزنه توپی در موازات مسیر سیال باشد و یا اگر به هر دلیلی دسته اهرمی شیر گازی در امتداد شیر قرار بگیرد شیر باز است و اگر دسته اهرمی ۹۰ درجه چرخانده شود و یا به عبارتی در خلاف مسیر جریان قرار بگیرد شیر بسته خواهد شد.

شیر فلکه چدنی

به  طور کلی می‌توان گوشی فلکه های چدنی به دو دسته تقسیم می شوند دسته اول شیر فلکه های چدنی با زبانه فلزی و دسته دوم شیر فلکه های چدنی با زبانه پلاستیکی هستند. لازم است بدانید این دو نوع شیر اکثراً در فشارهای کاری ۱۰ بار و ۱۶ بار تولید و روانه بازار  شده‌اند .لازم به ذکر است کلمه شیر فلکه در زبان انگلیسی به معنای گلوگاه می باشد. در این قسمت سعی داریم به برخی از موارد که سیالات مورد استفاده از شیر فلکه چدنی عبور میکنند بپردازیم.

 • آب آشامیدنی
 •  فاضلاب
 •  هوای فشرده شده
 •  گازهای خنثی
 •  روغن ها
 •  آب خام

قیمت شیر فلکه

همانطور که در بالا نیز بیان کردیم شیر فلکه ها در انواع و اقسام متفاوتی در بازار یافت می شوند و خریداران با توجه به نوع استفاده و کاربرد خود می توانند اقدام به خرید بهترین شیر فلکه کنند حال در این قسمت به قیمت شیر فلکه می پردازیم و بیان می‌کنیم گوناگونی بستگی دارد. یکی از مهمترین عواملی که در قیمت شیر فلکه تاثیر می گذارد برند تولید کننده شیر فلکه است .به عنوان مثال شیر فلکه کیز ایران بابا الباقی برندها کمی تفاوت دارد قیمت شیر فلکه کیز ایران به واسطه شرکت به نمایندگی ها داده می شود ولی بعضی از نمایندگی هایی محصولات را با قیمت بالاتری به فروش و به دست مصرف کننده می رساند لذا لازم است قبل از خرید با مشاورین و متخصصین ارتباط برقرار کنید تا خرید امن را داشته باشید زیرا به طور کلی یکی از دغدغه های مصرف کنندگان همیشه قیمت محصولات می باشد و شما با استفاده از متخصصین و مشاورین مجرب و همچنین نمایندگی های مجاز می توانید خرید بهتری را تجربه کنید.

جنس شیر فلکه

شیرهای فلکه ای در جنس های چدنی، استیل، برنجی و برنزی تولید و به بازار فروش عرضه می شوند، هر کدام از آن ها با در نظر گرفتن جنس و مواد در صنعت کاربرد دارند. بدنه و سایر اجزای شیر فلکه را با توجه به نوع سیالاتی که از آن عبور می کند می سازند. جنس اجزا و بدنه شیرهای فلکه معمولا از فولاد آلیاژی، کربنی، ضد زنگ و غیره است. شیر آلات وسایلی  هستند که برای مهار و کنترل جریان سیالات استفاده می شوند. کاربرد آن ها در صنایع مختلف از جمله صنایع پتروشیمی، صنایع داروسازی و غذایی، نیروگاه ها و پالایشگاه ها و غیره بسیار بالاست. شیر فلکه ها معمولا به صورت خودکار یا دستی باز و بسته می شوند و انواع مختلفی دارند. آن ها را براساس جنس، فشار و دمای کار یا سیالات، اندازه و ابعاد، عملکردشان در صنعت دسته بندی می کنند. در صنعت بیشترین کاربرد مربوط به شیر فلکه کشویی فلزی و شیر فلکه کشویی زبانه لاستیکی نیز کاربرد وسیعی در صنعت آب و فاضلاب دارد. برای خرید نوار نیاشیمی ، پلیکا سمنان و اتصالات گالوانیزه می توانید به وب سایت بازار اتصالات مراجعه کنید.

انواع شیر فلکه

شیر فلکه ها بر اساس فشارکار، دمای کار و حتی سیال مورد نظر دسته بندی می گردند. اولین نوع دسته بندی های شیر فلکه صنعتی بر اساس جنس آن ها است. انواع شیر فلکه براساس جنس عبارتند از:

 • شیر فلکه برنجی
 • شیر فلکه چدنی
 • شیرفلکه آلومینیومی
 • شیرفلکه پلیمری

شیرفلکه های صنعتی بر اساس نوع اتصالشان نیز به انواع مختلفی از جمله شیر فلکه فلنچی، شیرفلکه جوش پلاستیک، شیرفلکه رزوه ای و شیرفلکه جوشی دسته بندی می گردند. شیر فلکه های موتور خانه را از نظر کاربرد در دسته بندی های زیر نیز قرار می دهند.

شیر فلکه مسدود کننده جریان

این شیرفلکه ها در سه نوع مختاف شیرهای کشویی، بشقابی و پروانه ای تقسیم می شوند.

شیر فلکه تنظیم دبی عبور سیال

 این نوع شیرفلکه ها نیز در سه نوع سوزنی، بشقابی و زاویه دار بخش بندی می گرددند.

شیرفلکه یکطرفه

این نوع شیرفلکه ها در دو نوع شیر سوپاپی و دروازه ای ساخته می شوند.

شیرفلکه های هواگیری

 این نوع نیز دردو مدل دو روزنه و تک روزنه موجود هستند.

شیرفلکه آتش نشانی

این نوع شیرها همانطور که از نامشان نیز پیداست جهت خاموش کردن آتش استفاده می شوند. شیرفلکه آتش نشانی را در مناطق مختلف جهت خاموش کردن حریق و یا آبدهی باغچه ها در مناطق مختلف شهر نصب می کنند. این نوع شیرآلات معمولا برنجی و از آلیاژ برنج ساخته می شوند و به همین دلیل دارای طول عمر بالایی هستند. شیر فلکه آتشنشانی در دو نوع مختلف زاویه دار و ایستاده وجود دارند. این شیر فلکه ها آب ورودی  جهت اطفاء حریق را کنترل می کنند. یکی از استانداردهای مهم در شیرفلکه های آتش نشانی این است که این نوع شیرها باید علاوه بر داشتن شیر قطع و وصل اصلی که متصل به شیر است باید یک شیر قطع وصل جداگانه نیز داشته باشند. تا زمانی که شیر آتش نشانی نیاز به تعمیرات و یا تعویض دارد امکان قطع جریان آب وجود داشته باشید. 

انواع شیرفلکه کشویی

این نوع شیر فلکه ها یک شیر فلکه مسدود کننده است و در جریان هایی استفاده می شود که باید جریان سیال به طور کامل قطع یا وصل گردد. عملکرد این نوع شیر فلکه به این صورت است که هنگامی که شیر فلکه باز است مجرابند آن به طور کامل کنار رفته و باعث می شود که سیال به طور کامل عبور کند و زمانی که شیر فلکه کشویی را می بندیم جریان سیال به طور کامل قطع می شود و هیچ نشتی باقی نمی گذارد. این نوع شیرفلکه در مایعات ویسکوز یا چسبنده مثل گریس و روغن های سنگین و مایعات دیگر  غیر قابل اشتعال استفاده می شود.

شیرفلکه کشویی از انواع  شیر فلکه زبانه فلزی و پلاستیکی ساخته شده اند و از لحاظ استاندارد شیرفلکه ها 10 تا 15 بار بر اساس استانداردها تست می شوند. از نظر جنس نیز شیر فلکه کشویی ها نیز مانند دیگر شیرفلکه ها از نوع برنجی، چدنی، آلومینیومی و غیره هستند. شیر کشویی سیم یکی از برندهای کشور ایتالیا است که در زمره پرفروش ترین ها قرار گرفته است. این شرکت انواع شیر کشویی ها را در جنس های مختلف تولید می کند و یکی از شرکت های معتبر در تولید شیرآلات است. قیمت شیر کشویی در برند های مختلف متفاوت است و برای اطلاع از قیمت آن ها می توانید به سایت های معتبر فروش شیرآلات و شیر های فلکه مراجعه کنید.

شیرتوپی

به این نوع شیر فلکه شیرفلکه ضربه ای نیز گفته می شود. جریان آب در این نوع شیرفلکه از بین سوراخ یک ساچمه کروی عبور می کند. باز و بسته کردن شیر توپی به صورت گردش 90 درجه ای دسته شیرفلکه انجام می گیرد. از شیر توپی می توان در لوله کشی آب  سرد و گرم و لوله کشی گاز فشار ضعیف استفاده کرد.  این نوع شیرفلکه از انواع شیرهای مسدود کننده است که عمل انسداد جریان سیال توسط  یک عضو کره ای یا نیم کره ای که اطراف یک محور عمودی دروان دارد، انجام می گیرد. دوران حول این محور عمودی  نسبت به جهت جریان سیال است. اشرفلکه های توپی را در حالت باز یا بسته کامل باید استفاده کرد و در حالت نیم باز احتمال خرابی در آن ها بیشتر می گردد.

شیر حساس به زلزله

زمانی که یک زمین لرزه اتفاق می افتد خساراتی که بعد از زمین لرزه پیش می آید گاهی مرگ آورتتر از خود زلزله هستند. یکی از اتفاقات ناگوار در زمان زلزله نشت گاز و آتش سوزی ناشی از آن است. به همین دلیل شیر هایی تولید شد که در زمان زلزله به طور خودکار جریان گاز را قطع می کنند. امروزه سازمان نظام مهندسی استفاده از این نوع شیرهای حساس به زلزله را برای افراد خود اجباری کرده تا در صورت وقوع زلزله از انفجار لوله های گاز جلوگیری شود. درون این نوع شیرها یک  غلطک فلزی وجود دارد که مغناطیسی است و در اثر حرکت به دریچه گاز چسبیده و مانع نشت گاز می شود. نوع دیگر شیر های حساس به زلزله مدل حساس به امواج هستند که امواج غیرمعمول را بوسیله یک سنسور تشخیص می دهند و بلافاصله لوله گاز را مسدود می کنند.

شیر یک طرفه (شیر خودکار)

شیرخودکار یکی از قطعات لوله کشی پمپ است که به صورت جداگانه لازم است خریداری شود. پمپ آب باعث افزایش فشار آب می شوند و معمولا در ساختمان های بلند برای انتقال آب به طبقات بالا استفاده می گردد.  شیر حود کار یا یک طرفه از جمله قطعاتی است که برای نصب انواتع پمپ باید استفاده گردد. چنانچه شیرخودکار در جای نادرست نصب گردد ممکن است باعث شود که کارکرد پمپ آب به طور کامل تغییر دهد.  شیر های خودکاری که در پمپ ها استفاده می شود در دو مدل شیر سوزنی و کشویی وجود دارند. عملکرذد این نوع شیر ها به این صورت است که با باز کردن شیر آب و روشن شدن پمپ، شیرخودکار روشن می شود و آب با فشار منتقل می گردد و در صورتی که پمپ خاموش باشد شیر خودکار بسته می شود.

شیر خودکار دریچه ای

شیر خودکار دریچه ای جهت جلوگیری از برگشت آب استفاده می شود و بیشترین کاربرد آن در مصارف صنعتی و آبیاری است. این نوع شیر ها همانطور که از نامشان پیداست شیر های خودکار یا یک طرفه هستند و سیال ردر یک مسیر بدون بازگشت عبور می دهند. شیرهای خودکار دریچه ای یکی از پرکاربردترین شیرهای فلکه در زمینه های مختلف مانند اب، نفت، گاز و غیره هستند. این شیرها بین کنتور و پمپ قرار می گیرند و با روشن شدن پمپ، سیال را با فشار انتقال می دهند. اگر پمپ خاموش شود و از شیر دیگری استفاده شود ممکن است سیال به داخل پمپ برگردد و به پمپ آسیب بزند  ولی با استفاده از پمپ یکطرفه می توان از بازگشت این سیال به پمپ جلوگیری کرد.

شیر سوزنی

این نوع شیر ها به دلیل شکل دیسک و نشیمنگاه نام سوزنی به خود می گیرد و بوسیله این شیر ها می توان جریان سیال را به خصوص و در لوله های باریک و ظریف کنترل کرد. در این نوع سیرها جریان سیال به سمت یک حفره هدایت می شود و بعد از یک چرخش 90 درجه به نوک مخروط هدایت می شود و سپس جریان از بین یک حفره و یک قطعه سوزنی خارج می شود. دیسک در این نوع شیرها از یک میله مخروطی شکل نازکی تشکیل شده و از داخل یک سوراخ مدور عبور می کند و به این صورت می تواند جریان حرکت سیال را کنترل کند. این نوع شیر ها بسیار کوچک و ظریف هستند و معمولا در عملیات های حساس و دقیق که لازم است میزان خروجی آب کم و قابل کنترل باشد، استفاده می شود.

شیر فشارشکن

این شیر همانطور که از نام آن مشخص است برای شکستن فشار استفاده می شود. کنترل فشار در یک سیستم سیال از اهمین بالایی برخوردار است. این نوع شیرها برای امنیت سازه بسیار مهم هستند و سلامت تمامی قطعات دستگاه را تامین می کنند. شیرفشارشکن باعث کاهش فشار سیال یا ثابت نگه داشتن آن می شود. در نتیجه فشار خروجی از فشار ورودی در سازه هایی که از این فشار شکن استفاده می شود بیشتر است. این شیرها معمولا در کنار کنتور آب منازل و بعد از انشعاب لوله اصلی آب شهری قرار داده می شود تا فشار زیادی که در لوله های اصلی شهر است را کاهش دهد. شیرهای فشارشکن معمولا دارای یک پیچ تنظیم نیز هستند که فشار خروجی سیال را تنظیم می کند. این نوع شیر ها دارای مزایا و معایبی هستند که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

مزایای شیرفشار شکن

 • طراحی ساده
 • استفاده راحت
 • هزینه تولید کم
 • کاهش نشتی خارجی
 • عدم اصطکاک و نشتی خارجی
 • برای بارگذاری در شیر نیازی به هیچ نیروی خارجی نیست

معایب شیر فشار شکن

•    محیطی که این شیر ها باید کنترل کنند لازم است کاملا تمیز باشد.
•    زمانی که فشار سیال افت می کند رگولاتور ها قابلیت کنترل خود را از دست می دهند چراکه محیط قدرت عملکرد فشارشکن ها را کاهش می دهد.

شیر کلکتوری

شیر کلکتوری در واقع وسیله ای میله ای شکل است که در زیر آن تعدادی خروجی تعبیه شده است تا با اتصال شیرهای مخصوص کلکتوری به این راه ها، سیال به چندین خروجی با مسیر های متفاوت بریزد. این شیر ها در واقع به این جهت استفاده می شوند که سیال را در چندین مسیر مختلف عبور دهند. شیر های مخصوص کلکتوری که به شیر کلکتور اصلی وصل می شوند قابلیت قطع و وصل کردن دارند. با استفاده از این نوع شیر ها می توان سیال را در راه های مختلف به طور یکسان و مساوی می شود. این نوع شیرها را در صنایع مختلف و همچنین در ساختمان ها و برای توزیع آب شهر به تمام واحد های ساختمانی استفاده می گردد.

شیرگاز

شیر گازی در واقع همان شیر توپی است که برای قطع و وصل کردن جریان گاز استفاده می گردد. این نوع شیر ها به این دلیل که دارای عملکرد سریع در باز و بسته کردن مسیر سیال هستند ، کاربرد فراوانی در لوله های گاز دارند و به همین دلیل است که به آن ها شیر گازی گفته می شود. عملکرد این نوع شیر ها نیز مانند شیر توپی به صورت خاموش یا روشن است و این بدان معنی است که شیر یا کاملا بسته و یا کاملا باز است. برای باز و بسته کردن این نوع شیر ها نیز مانند شیر های توپی یک اهرم 90 درجه وجود دارد که با چرخاندن آن می توان مسیر عبور سیال را باز و بسته کرد. سوراخ خروجی سیال را در شیرهای گازی منازل بسیار کوچک می سازند تا میزان گاز عبوری در آن زیاد نباشد و در عوض گاز با فشار بیشتر خارج گردد. از مهمترین مزایای شیرهای گازی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    سرعت عملکرد بالا
•    قیمات مناسب و ارزان
•    عملکرد مطلوب حتی پس از بارها استفاده از آن
•    دوام بالا به دلیل استفاده از آلیاژ برنج در ساخت آن

شیر غیرگازی

شیر غیر گازی مشابه شیر های گازی است و نوعی شیر توپی به حساب می آید . این نوع شیر ها نیز از جنس های گوناگون ساخته می شود و یکی از انواع پرکاربرد آن نوع برنجی است. این نوع شیر ها نیز با یک اهرم 90 درجه باز و بسته می گردد. تنها تفوات این نوع شیر ها و شیر گازی این است که این نوع شیر ها برای قطع و وصل کردن جریان آب استفاده می گردند. از این نوع شیر ها در شیر های آتش نشانی و در ورودی منازل در ساختمان ها استفاده می گردند. شیر های غیرگازی را در اندازه گوناگون و جهت عبور آب در فشار های کم تا زیاد ساخته می شوند. یکی از برند های معتبر برای شیر گازی و غیر گازی شیرنگین است. شرکت نگین در کار تولید شیر های فلکه و شیرالات مختلف است.  

شیر پروانه ای

یکی از ساده ترین شیر های کاربردی در صنعت و مخصوصا در صنعت نفت و پتروشیمی شیر پروانه ای است. این نوع شیرها از یک بدنه معمولی و یک صفحه مدور که تقریبا در وسط قرار دارد، ساخته شده است. این صفحع مدور حول میله ای در حدود 90 درجه می گردد و بوسیله یک اهرم به قسمت حرکت شیر وصل می شود. از این نوع شیر فلکه برای ایستگاه نیروی حرارتی، ایستگاه نیروی هیدرولیکی، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و در مورد لوله کشی آب و فاضلاب استفاده می گردد. از مزایای شیر پروانه ای کم بودن، وزن و اندازه آن و عدم لزوم به تکیه گاه اضافی است. شیر های پروانه ای در انواع مختلفی تولید می گردد و به دلیل مزایای بسیار زیاد آن استفاده های گوناگون و متنوعی دارد. انواع شیر پروانه ای موجود در بازار عبارتند از:
•    شیر پروانهای ویفری
•    شیر پروانه ای فلنج دار
•    شیر پروانه ای فولادی
•    شیر پروانه ای چدنی
•    شیر پروانه ای استنلس دار
•    شیر پروانه ای پنوماتیک
•    شیر پروانه ای اهرمی

انواع شیرالات از لحاظ جنس

به طور کلی شیرآلات از آلیاژ برنج یا سرب خشک ساخته می شوند. اما در این میان فروش شیرآلات برنجی در بازار جهانی مرغوب تر است و افراد بیشتر علاقمند به خرید این نوع  شیرالات است. چرا که رب خشک بعد از مدتی جذب آب می گرددو به همین دلیل نیز استفاده از این نوع شیرالات در لوله های آب خوراکی می تواند برای سلامتی بسیار مضر بوده و به سلامتی افراد آسیب برساند. همچنین شیرالات ساخته شده از سرب خشک خیلی سریعتر از شیرآلات برنجی شکسته و پوسیده می شوند. دوام آلیاژ برنج در مقابل خوردگی و سایش بسیار بیشتر از دیگر آلیاژ ها است. یکی از شرکت های معتبر در تولید این محصولات شرکت شیرآلات سام است. در این میان استفاده از شیرآلات چدنی نیز بسیار کاربرد دارد.

شیرآلات چدنی

شیرآلات چدنی معمولا در صنایع مختلف مثل خطوط انتقال آب، تاسیسات آب و فاضلاب، تاسیسات مخازن آب، صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی و صنایع دارویی استفاده دارد. شیرآلات چدنی از ترکیبات گرافیت و چدن ساخته می شوند و در برابر شرایط سخت مکانیکی بسیار مقاوم هستند و کمتر دچار فرسودگی و ساییدگی می شوند. این نوع شیرالات به دلیل این مشخصات و قیمت مناسب در بیشتر تاسیسات استفاده می گردند. اتصالات این نوع شیرالات بیشتر به صورت فلنجی است و به کمک 2 فلنج به شیرالات دیگر وصل می شود. شیرالات چدنی در سایز های مختلف بزرگ و کوچک به جهت استفاده در صنایع و تاسیسات مختلف تولید می گردند.

شیرفلکه وسیله ای است که در مسیر جریان سیالات قرار داده می شود تا بوسیله آن بتوان حجم و فشار سیال خروجی را کنترل و یا قطع و وصل کرد. امروزه از شیرفلکه ها در صنایع و تاسیسات مختلف استفاده می گردد. شیر فلکه در جنس های گوناگون چدنی، استیل، آلومینیومی و برنجی ساخته می شوند. شیرفلکه های چدنی عمدتا در تاسیسات بزرگ که شیر ممکن است نحن شرایط مکانیکی سخت قرار بگیرد استفاده می شود. شیرهای برنجی نیز در منازل، ساختمان ها و صنایع دیگر استفاده می گردد. مهمترین مشخصه شیربرنجی مقاومت و آن دربرابر اصطکاک و سایش است. شیرفلکه در مدل های مختلف کشویی، توپی، حساس به زلزله، خودکار یا یک طرفه، پروانه ای، کلکتوری، فشارشکن ساخته می شوند. برخی دیگر از انواع شیرها را جهت استفاده خاصی طراحی می کنند مانند شیرهای آتش نشانی، شیر گازی و غیره که از انواع شیرهای توپی هستند. برای خرید شیر فلکه و شیرآلات باید با توجه به نوع استفاده ای که قرار است از شیر داشته باشیم مدل و مارک مناسب را انتخاب کنیم.

علاقه مندان جهت اطلاع از لوله مانیسمان وشیر خودکار  به صفحه مربوطه مراجعه فرمایید وکسانی که نیاز دارند درباره شیرآلات برنجی و لوله درزدار مطالعه داشته باشند از طریق بلاگ سایت مراجعه کنند برای اشنایی با فلاش تانک توکار ایران بر روی لینک کلیک کنید. بازار اتصالات ازشیر فلکه پشتیبانی میکند.وال هنگ ایران و لوله پلیکا  و لوله پلی پروپیلن از دیگر محصولات ماست.

2512 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
DNN